Maksatsirroosi meditsiinilise rehabilitatsiooni ja toitumise põhimõtted

Tsirroosiga patsientide meditsiinilise rehabilitatsiooni üldpõhimõtted hüvitise staadiumis:

  • maksakahjustuse varajane avastamine;
  • kehamassiindeksi ja muude toitumisvaeguse näitajate määramine;
  • maksa morfofunktsionaalsete muutuste määramine;
  • muude elundite ja süsteemide protsessis osalemise astme määramine;
  • eeldus - patsiendi mõistmine ja aktiivne osalemine taastusravi protsessis.

Meditsiiniline taastusravi (taastusravi) viiakse läbi ambulatoorselt, võttes arvesse kõiki maksatsirroosiga toitumisvaeguse tekkemehhanisme ja see hõlmab:

  • lõpetage alkoholi joomine;
  • ravimite piiramine;
  • kontakti lõpetamine hepatotoksiliste ainetega;
  • parenteraalse hepatiidi ennetamine;
  • mõõdukas füüsiline aktiivsus koos piiratud füüsilise aktiivsusega, kõndimine värskes õhus;
  • erand füsioteraapiast, insolatsioonist;
  • funktsionaalse toitumise tagamine;
  • hepatoprotektoreid (asendamatud fosfolipiidid, ursodeoksükoolhappe preparaadid, ademetioniin, silümariin, hofitool);
  • küllastumata rasvhapete suurenenud tarbimine;
  • enteraalne ja parenteraalne toitumine valgulahustega, vähendades samal ajal maksa sünteetilist funktsiooni;
  • sapi ja pankrease sekretsiooni väljavoolu normaliseerimine (sapiteede ja primaarse / sekundaarse pankrease puudulikkuse korrigeerimine);
  • pankrease ensüümide asendusravi;
  • bakterite liigse kasvu sündroomi korrigeerimine peensooles;
  • kõrge naatriumi mineraalvee piirang.

Tsirroosiga patsientidel rikutakse ravimite farmakokineetikat, mis väljendub paljudes negatiivsetes mõjudes. Soovimatud ravimid on:

  • MSPVA-d, sealhulgas atsetüülsalitsüülhape;
  • atsetaminofeen,
  • psühhotroopsed ravimid,
  • bensodiasepiinid,
  • barbituraadid,
  • kaltsiumi antagonistid,
  • aminoglükosiidid,
  • tsefalosporiinid,
  • tetratsükliin,
  • isoniasiid,
  • üles jooksma,
  • vismutipreparaadid,
  • β-blokaatorid jne.

Ilma selle puudulikkuseta maksatsirroosiga patsientide toitumise üldpõhimõtted: täielik, tasakaalustatud, tulekindlate rasvade piiramine (30% rasvadest peab olema taimset päritolu), lämmastiku sisaldavad ekstraktid ja kolesterool. Kõik nõud on keedetud või aurutatud. Tsirroosiga patsientide toitumisvaeguse korrigeerimise võimalused on esitatud tabelis. 7, 8, 9.

Tabel 7.
Põhitoitainete ja energiavarustuse vajadus sõltuvalt alatoitluse määrast

ToitainedKergeKeskmine hinneRaske kraad
Rasvad, g / kg1,0-1,51,5–2,02,0-3,0
Valgud, g / kg0,8-1,01,0-1,41,5–2,0
Süsivesikud, g / kg3.0-4.44,0-5,05,0-6,0
Energia, kcal / kg25-3535-4545-60

Tabel 8.
Tsirroosiga patsientide toitumissoovitused

TootedEsiletõstetudEbasoovitav
Leib ja pagariäriNisu- ja rukkileib (eile), tooted tainastVärske leib, kondiitritooted, praetud pirukad, pastlad
Teravili ja pastaMis tahes puder, eriti kaerahelbed ja tatar; pasta, vermicelliKaunviljad
Liha ja lihatootedMadala rasvasisaldusega liha (noor veiseliha, kana, kalkun, küülik) keedetud, küpsetatud või aurutatud; lihapallid, pelmeenid, auru kotletid, suflRasvane liha (sealiha, talleliha) ja linnuliha (hani, part), maks, keel, suitsuliha, konservid
KalaKeedetud ja rasvata kalaRasvane kala, praetud või suitsutatud, konserveeritud
RasvadVõi piiratud koguses; taimeõli (päevalill, mais, oliiv) 20-30 g päevasLoomad ja toidurasvad
MunadAuru omletidPraetud
PiimatootedKodujuust, keefir, piimhappetooted ilma säilitusaineteta; mahe juust (sh töödeldud) madala rasvasisaldusega juustHapukoor, koor, kõrge rasvasisaldusega piim, vürtsikas juust
Köögiviljad puuviljadKõik köögiviljad keedetud, küpsetatud ja toores vormis; puuviljad ja marjad (va hapud) toores ja keedetud kujul, köögivilja- ja puuviljamahladKaunviljad, spinat, hapuoblikas, roheline sibul, küüslauk, redis, redis, jõhvikad, marineeritud ja praetud köögiviljad, seened
SupidVihatud köögiviljad, teraviljad, puuviljad, piimatooted; nõrgad puljongid (liha ja kala; borš, taimetoitsa kapsasupp)Rikkalik liha, kala, seenepuljongid; okroshki, soolatud kapsasupp
Maiustused, maiustusedKuivad küpsised, mesi, moosKoogid, koor, jäätis, gaseeritud joogid, šokolaad
Suupisted, konservidVürtsikad toidud, praetud, suitsutatud
JoogidKöögiviljamahlad, puuviljad; hautatud puuviljad, marmelaad, loodusliku roosi puljong, nõrk tee sidrunigaAlkohoolsed, külmad ja gaseeritud, kontsentreeritud mahlad kange tee, kange kohv, kakao

Tabel 9.
Mõned enteraalsed toitumisproduktid

PealkiriValgud, hl / lRasvad, hl / lSüsivesikud, hl / lEnergia, kcal / ml
Unipit40361291,0
Nutrieni standard40361291,0
Nutrien Elemental4226,41351,0
Berlamiin modulaarne38341381,0
Clinutren4038126,31,0
Nutrison40391221,0
Enshur35351371,0
Nutricomp36391201,0
Nutridrink60581841,5

==================
Te loete teemat: Toitumispuudulikkuse meditsiinilise rehabilitatsiooni probleemid tsirroosiga patsientidel.

Kryzhanovsky V. L., Vikhareva G. N., Kryzhanovskaya N. A.
Valgevene Riiklik Meditsiiniülikool; UZ "16. linna polikliinik"; Riigiettevõte "MTs-MTZ", Minsk.
Avaldatud: “Meditsiiniline panoraam” nr 5, aprill 2008.

Tsirroosi terapeutilised harjutused

Tsirroosi ravi

Mis on maksatsirroos? Tsirroos on paljude maksahaiguste üks ohtlikumaid tüsistusi. Haigus, mis viib tsirroosini, hävitab ühel või teisel kujul maksarakud (põletikulised protsessid, mürgistus, armistumine jne). See viib maksa tsikatricial neoplasmide ilmnemiseni, keha lakkab oma normaalse funktsioneerimise. Maksatsirroosi võib põhjustada mürgistus toksiliste ainetega (raud, vask), mis kogunevad maksas, veres ja muudes organites, alkohol, rasvad, ravimid.

Kas tsirroos on tõsine probleem? Jah, see on väga ohtlik haigus, mis võib lõppeda inimese surmaga. Maks on teie kehas asendamatu organ, mis vastutab peamiselt mürgiste ainete ja jäätmete eemaldamise eest. Lisaks sünteesib maks terve rühma aineid, ilma milleta keha funktsioneerida ei suuda. Veel üks tsirroosi oht on maksa ja sapijuhade vahelise ühenduse rikkumine, mis destabiliseerib otseselt seedeprotsessi.

Tsirroosi ravi

Piirata vaimset ja füüsilist stressi. Üldiselt on heas seisukorras soovitatav käimisravi ja terapeutilised harjutused. Aktiivse tsirroosiga naised peaksid rasedust vältima.

Kompenseeritud passiivne maksatsirroos reeglina ei vaja ravi. Lisaks peaksite üldiselt piirama ravimite, eriti rahustavate, kasutamist. Sub- ja dekompenseeritud maksatsirroosiga määrab ravimteraapia valiku haiguse peamiste ilmingute iseloom. Kui veres on vähe valku, on ette nähtud anaboolsed steroidid, albumiini ja plasma ülekanded. Aneemia olemasolu on näidustus rauapreparaatide määramiseks. Ödeemi ja astsiidi korral on vedeliku tarbimine piiratud, naatriumkloriid jäetakse dieedist välja, diureetikumid (hüpotiasiid, furosemiid) on ette nähtud koos aldosterooni antagonistidega (spironolaktoon). Paratsentesis viiakse läbi vastavalt elutähtsatele näidustustele, vabastades samaaegselt mitte rohkem kui 3 l vedelikku.

Kasutatakse ka nn hepatoprotektoreid - B-rühma vitamiine, erootilisi happeid, maksa ekstrakte ja hüdrolüsaate, silibiniini (legaalsed), essentsiaalid jne. Protsessi aktiivsuse korral kasutatakse samu vahendeid nagu kroonilise aktiivse hepatiidi korral, peamised on hormoonid (prednisoon) ) ja immunosupressandid (asatiopriin jne). Nende efektiivsus on pöördvõrdeliselt seotud maksakoe struktuurilise ümberkorraldamise sügavusega ja maksatsirroosi kaugelearenenud staadiumides on nullilähedane. Nakkuste vältimiseks määratakse kõigile maksatsirroosiga patsientidele mis tahes sekkumise ajal (hamba väljatõmbamine, sigmoidoskoopia, paratsentesis jne) profülaktilised antibiootikumid. Antibakteriaalne ravi on näidustatud ka kergete nakkuslike protsesside korral..

Üldised nõuanded tsirroosiga patsientidele:

# 160; # 160; Puhka niipea, kui tunned end väsinuna.

# 160; # 160; ärge tõstke raskusi (see võib põhjustada seedetrakti verejooksu)

# 160; # 160; Hankige väljaheite sagedus 1-2 korda päevas. Maksatsirroosiga patsientidel soolestiku ja soolefloora koostise normaliseerimiseks kasulike bakterite kasuks soovitatakse võtta laktuloosi (dufalac). Dufalac on ette nähtud selles annuses, mis põhjustab 1-2 korda päevas pehmet, poolkujulist väljaheidet. Annus valitakse individuaalselt 1-3 tl kuni 1-3 supilusikatäit päevas. Ravimil pole vastunäidustusi, seda võivad võtta isegi väikesed lapsed ja rasedad naised.

# 160; # 160; Seedimise parandamiseks on tsirroosiga patsientidele ette nähtud mitut ensüümi sisaldavad preparaadid.

# 160; # 160; Vedelikupeetuse korral kehas (tursed, astsiit) on vaja piirata naatriumkloriidi tarbimist 0,5 g-ni päevas, vedelike kogust 1000-1500 ml-ni päevas..

# 160; # 160; Iga päev mõõdetakse kehakaalu, kõhu mahtu naba tasemel (kõhu ja kehakaalu suurenemine näitab vedelikupeetust);

# 160; # 160; Loendage iga päev vedelikujääk päevas (diurees): loendage kogu sisemiselt tarbitud vedeliku (tee, kohv, vesi, supp, puuviljad jne) maht ja loendage kogu urineerimise ajal eritunud vedelik. Vabanenud vedeliku kogus peaks olema umbes 200-300 ml rohkem kui võetud vedeliku kogus.

# 160; # 160; Närvisüsteemi kahjustuse määra kontrollimiseks on soovitatav kasutada lihtsat käekirja testi: kirjutage iga päev mõni lühike fraas, näiteks Tere hommikust spetsiaalsesse märkmikku. Näidake oma märkmikku sugulastele - kui teie käekiri muutub, pöörduge arsti poole.

# 160; # 160; Välista toitumine: mineraalveed, mis sisaldavad naatriumi; alkohol; sool, toit tuleb valmistada ilma soola lisamata (kasutatakse soolavaba leiba, kreekerid, küpsiseid ja leivaküpsiseid, samuti soolavaba õli); küpsetuspulbrit ja söögisoodat sisaldavad tooted (koogid, küpsisetortid, koogid, kondiitritooted ja tavaline leib); hapukurk, oliivid, sink, peekon, soolatud veiseliha, keeled, austrid, rannakarbid, heeringas, kalakonservid ja liha, kala- ja lihapasta, vorst, majonees, erinevad konservid ja kõikvõimalikud juustud, jäätis.

# 160; # 160; Toiduvalmistamisel on soovitatav kasutada maitseaineid: sidrunimahl, apelsinikoor, sibul, küüslauk, soolatu ketšup ja majonees, pipar, sinep, salvei, köömne seemned, petersell, majoraan, loorberileht, nelk. Lubatud on 100 g veiseliha või linnuliha, küüliku või kala liha ja üks muna päevas (üks muna võib asendada 50 g liha). Piima piirdutakse 1 tassiga päevas. Võite süüa madala rasvasisaldusega hapukoort. Võite süüa keedetud riisi (ilma soola). Kõik köögiviljad ja puuviljad on lubatud värsked või kodus valmistatud roogade kujul..

Päeva näidismenüü maksatsirroosiga patsiendi jaoks:

# 160; # 160; Hommikusöök: teravili (manna, tatar, hirss, oder, kaerahelbed) koore ja suhkru või küpsetatud puuviljadega. 60 g soolatud leiba või leiba (viilud) või soolatud kreekerid soolamata või ja marmelaadiga (tarretis või mesi), 1 muna, tee või kohv piimaga.

# 160; # 160; lõunasöök: 60 g veiseliha või linnuliha või 90 g valget kala, kartulit, ürte, puuvilju (värske või küpsetatud)

# 160; # 160; suupiste: 60 g soolavaba leiba või leiba, soolamata võid, moosi või tomatit, teed või kohvi piimaga.

# 160; # 160; Õhtusöök: supp ilma soola, veiseliha, linnuliha või kalata (nagu lõunasöögiks), kartulid, ürdid, puuviljad või tarretised puuviljamahlast ja želatiinist, hapukoor, tee või kohv piimaga

Tsirroosi prognoos

Eeldatav eluiga tsirroosi korral sõltub protsessi kompenseerimise astmest. Ligikaudu pooled kompenseeritud (diagnoosimise ajal) maksatsirroosiga patsientidest elavad üle 7 aasta. Dekompenseeritud tsirroosiga pärast 3 aastat jääb 11–41% elus. Astsiidi arenguga jääb 3 aasta jooksul ellu vaid veerand patsientidest. Veelgi ebasoodsam prognoos on tsirroos, millega kaasneb närvisüsteemi kahjustus, mille puhul patsiendid surevad enamikul juhtudel aasta jooksul. Tsirroosi peamised surmapõhjused on maksakooma ja verejooks seedetrakti ülaosast. Maksatsirroosiga patsiendid on osaliselt puudega (III rühma puue) ning dekompenseeritud maksatsirroosiga on haiguse aktiivsed vormid ja tüsistused puudega (II ja I grupi puue)..

D. D. Pletnevi järgi nimetatud linna kliiniline haigla

Puue maksatsirroosiga

Tema arengus olev haigus läbib tavaliselt kolme etappi: hüvitise, alakompensatsiooni ja dekompensatsiooni staadium. Ja kui haiguse esimeses staadiumis on patsientidel teatud puudepiirangud ja nad saavad III rühma puude, siis hilisemates etappides on nad ebakompetentsed ning esimene ja teine ​​puudegrupp on neile ette nähtud.

Kompenseeritud maksatsirroosiga on vaimne ja füüsiline stress piiratud.

Patsiendid saavad teha tööd, mis pole seotud sundasendi, pikema kõndimise või seismisega, kokkupuutega kõrge või madala temperatuuriga.

Üldiselt on soovitatav heas seisundis ravivõimlemine, konservatiivne teraapia, sobiva dieedi määramine.

Voodipuhkus on ette nähtud ainult maksatsirroosi subkompenseeritud ja dekompenseeritud vormide, aktiivse protsessi või komplikatsioonide tekke korral.

Aktiivse tsirroosiga naised peaksid rasedust vältima. Maksatsirroosi toitumine on täielik, eriti seoses valkude ja vitamiinidega.

Teatavate toitude ja roogade dieedi lisamise lubatavuse määrab nende individuaalne sallivus.

Esimesel etapil võivad haiguse sümptomid puududa, kuid maks töötab juba suurenenud koormusega.

Kuderakud läbivad põletiku ja kahjustuste tagajärjel olulisi muutusi. Nad surevad ja nende asemele moodustuvad järk-järgult sidekoe rakud, mis kahjuks ei suuda elundi funktsioone täita.

Ülejäänud terved maksarakud hakkavad intensiivselt jagunema, kuid terve maksa koe saarekeste moodustumine on aeglasem kui sidekoe teke.

Teises etapis, alakompensatsiooni staadiumis, hakkavad ilmnema esimesed sümptomid, sealhulgas nõrkus, kehakaalu langus, ebamugavustunne ja valu paremas hüpohondriumis, isupuudus.

Võimalik iiveldus, sagedane oksendamine, kibedus suus, röhitsemine, teatud toitude, eriti õlise, talumatus, samuti alkoholi talumatus.

Samuti ilmneb patsiendil maksatsirroosi teise etapi ajal valu ja raskustunne kõhus, eriti paremas hüpohondriumis ja epigastriumis..

Palpeerimisel tuvastatakse maksa suurenemine. Dekompensatsiooni etapp on kõige raskem. Sellele viitab maksapuudulikkuse ilmnemine, portaalhüpertensiooni sündroom, kollatõve areng. Selle etapi kõige tõsisem komplikatsioon on maksakooma..

© D. D. Pletnevi järgi nimetatud linna kliiniline haigla

Maksaravi tsirroos

Arvestades, et maksatsirroosiga kaasneb maksa parenhüümis morfoloogiliste muutuste teke, mis ei ole võimelised taanduma, vähendatakse selle haiguse ravi patoloogilise protsessi progresseerumise aeglustamiseks.

Ja ka raviarst peab patsienti pidevalt jälgima, et õigeaegselt avastada uusi muutusi ja ravi korrigeerida.

Maksatsirroosi ravimeetodid

Ainult arst saab valida tõhusa terapeutilise ravi. Ravi algab selle haiguse arengut põhjustava teguri kõrvaldamisega.

Maksa alkohoolse maksatsirroosi ravi algab võõrutusraviga, see tagab patsiendi keha puhastamise alkoholi lagunemise lõpptoodetest.

Viirusliku etioloogia tsirroosi hakatakse ravima viirusevastaste ravimite määramisega. Kui haiguse arengut hõlbustas teatud ravimite tarbimine, siis need tühistatakse. Autoimmuunse tsirroosi korral on ette nähtud immunosupressandid.

Patsientidel soovitatakse teha terapeutilisi harjutusi ja kõndimist, kuid ainult hea üldise tervise korral.

Režiim

Maksaravi tsirroos # 8212; patsiendid peaksid järgima säästvat režiimi ja piirama füüsilist aktiivsust. Aktiivsuse perioodil ja patoloogilise protsessi dekompensatsiooni tuvastamisel peavad patsiendid järgima voodipuhkust. See aitab kehal aktiveerida kahjustatud organi regeneratiivseid protsesse tänu paremale enteroportaalsele verevoolule lamades.

Toitumine

Maksatsirroosi ravi tähendab dieeti, sest ka toitumine aitab aeglustada haiguse progresseerumist. Patsientidel on soovitatav toidust välja jätta alkohol, rasvased ja praetud toidud, maitseained, suitsutatud liha, vorstid ja konservid ning kondiitritooted..

Veel seeni, tomateid, küüslauku ja šokolaadi ja palju muud. Piirata soola kasutamist on vajalik tüsistuste, näiteks astsiidi tekke riski vähendamiseks.

Soovitatav on tarbida rohkem köögivilju, nii värskeid kui ka hautiste ja kartulipüree kujul, erinevaid teravilju, ainult madala rasvasisaldusega liha, aurutatud või keedetud. Lubatud madala rasvasisaldusega kodujuust ja hapukoor, kreekerid, värsked puuviljad. Toitumisspetsialistid soovitavad kogu päeva jooksul osade kaupa toitumist väikeste portsjonitena 5-6 korda.

Ravimid maksatsirroosi raviks

Ravimite väljakirjutamist teostab raviarst - hepatoloog, kes valib ravimid läbivaatuse ja laboratoorsete uuringute andmete põhjal.

Kui tsirroos kompenseeritakse ja tegevust ei toimu, pole ravimite võtmine vajalik. Peaasi on dieedist, sünnitusest ja puhkusest kinnipidamine.

Maksatsirroosi alakompenseerimise ja dekompensatsiooni ravis valitakse ravimid vastavalt tuvastatud kliinilistele ilmingutele.

Madala valgu taseme määramiseks veres on ette nähtud steroidravimid, plasma, albumiini ja muude verekomponentide vereülekande protseduurid. Vereasendajate ja elektrolüütide määramine on endiselt võimalik.

Aneemia tunnuste tuvastamiseks on vaja kasutada rauapreparaate. Puhmatuse ja astsiidi teke nõuab vedeliku tarbimise piiramist, soola kõrvaldamist, diureetikumide, näiteks hüpototiasiidi või furosemiidi väljakirjutamist koos aldosterooni antagonistide, spironolaktooniga.

Paratsenteesi protseduur määratakse kindlaks vedeliku märkimisväärse kogunemise tuvastamisega kõhuõõnes ja ühe protseduuriga, seega lubatakse see vabastada ainult 3 liitrit astsiidivedelikku..

Konservatiivse ravi ajal on välja kirjutatud hepatoprotektorid - B-vitamiinide, maksaekstrakti ja hüdrolaasi, orotiliste, lipo- ja glutamiinhapete, heptraali, silibiniini, essentiaali, kokarboksülaasi jt kompleks.

Patoloogilise protsessi aktiivsuse tuvastamine määrab ravimite eesmärgi samamoodi nagu kroonilise aktiivse hepatiidi korral:

  • glükokortikoidsed ravimid - prednisoon,
  • immunosupressandid - asatiopriin.

Nende efektiivsus on tõestatud ainult maksakoe pinnapealse struktuurse kahjustuse korral, mistõttu hepatotsüütide olulise kahjustuse avastamisel neid ei määrata, kuna ravi ülalnimetatud ravimitega on äärmiselt madal..

Nakkusliku põletiku arengu ennetamiseks mitmesuguste terapeutiliste või diagnostiliste protseduuride määramisel on sellistele patsientidele ette nähtud antibakteriaalsed ravimid. Nagu ka väikesed nakkused.

Keha detoksikatsioon tsirroosiga viiakse läbi toksiinide imendumise vähendamise kaudu soolestikust, samuti düspepsia ja kõhukinnisuse ilmingute kaotamisega, seetõttu on ette nähtud ensüüme ja sapphappeid sisaldavad kreemid, mezīim või pankreatiin. Soolestiku täielikuks puhastamiseks erinevad adsorbendid - aktiivsüsi, enterosorbent.

Maksatsirroosi komplikatsioonide ravi toimub rangelt haiglas.

Tsirroosi alternatiivne ravi

Seda tüüpi ravi on efektiivne haiguse arengu algfaasis, kuid seda tuleks arutada ka raviarstiga, et vältida mitte ainult üldise seisundi halvenemist, vaid ka haiguse järsku progresseerumist.

Peetakse kasulikuks lisada teele kahekojalisi nõgese lehti. Samuti võite juua mitmesuguseid dekokteile, näiteks nõges 10 grammi, metsiroosi ja 20 grammi hiiliva nisurohu risoome. Jahvatage kõik, valage 250 ml vett ja keetke 10 minutit, seejärel jahutage. Vastuvõtul 1 klaas 2 korda päevas.

Või leotised võtavad võrdsetes osades näiteks raudrohi, naistepuna ja korte, sigurikoore. Jahvatage valamiseks 250 ml keeva veega. Saadud infusioon jagatakse 3 ossa ja jooge neid kogu päeva jooksul.

Maksaravi tsirroos # 8212; prognoos

Selle haiguse kulg on väga ettearvamatu ja sõltub suuresti selle tekitanud arengu põhjusest. Lihtsalt teadke, et seda ei saa konservatiivsete meetoditega ravida. Kuid selline ravi võimaldab pikka aega haigust kompenseerida ja samal ajal säilitada elundi normaalset toimimist.

Prognoos arvutatakse spetsiaalse tabeli abil maksas ilmnenud muutuste ja tsirroosi tüsistuste põhjal. Ja kõigi arsti soovituste täpne rakendamine pikendab kompensatsiooniperioodi. Ja see võimaldab teil elada normaalset eluviisi, ehkki väikeste piirangutega..

Maksa- ja sapiteede haiguste füsioteraapia


Maksa ja sapijuha peetakse üheks süsteemiks, milles selle erinevad sidemed toimivad tihedas ühenduses. Seetõttu on maksa mitmesuguste patoloogiliste seisunditega seotud sapijuhad protsessis ja vastupidi. See süsteem on tihedalt seotud ainevahetusega kogu kehas, vereringe, hingamise ja seedimisega. Sellega seoses iseloomustavad maksa- ja sapiteede haiguste kliinilisi ilminguid mitmed funktsionaalsed häired seedimise, hingamise ja vereringe vahetusest.

Füsioteraapiat sanatooriumides ja puhkekeskustes kasutatakse maksa- ja sapiteede teatud haiguste korral; selle terapeutilise väärtuse määrab füüsiliste harjutuste võime mõjutada positiivselt patsiendi põhisüsteemide funktsioone ja nende koordineeritud tegevust. Terapeutiline füüsiline kultuur on näidustatud peamiselt nende maksa- ja sapiteede haiguste puhul, millega kaasnevad häirunud üldine metabolism, seedimine, ummistused maksas ja sapipõie motoorsed funktsioonid, mistõttu sapi väljavool hilineb. Seetõttu kasutatakse terapeutilist füüsilist kultuuri kroonilise koletsüstiidi, sapikivihaiguse, nakkusliku gastriidi korral, jätkates ägenemiste puudumisel sagedaste rünnakuteta.

Sapikivihaigus esineb peamiselt häiretega ainevahetuse häiretega (M.V. Chernorutsky) hüpertensiooniga inimestel, kellel on üldine rasvumine või podagra. Tuleb märkida, et maksafunktsiooni kahjustamist ja ainevahetust soodustav tegur on liigne ja irratsionaalne toitumine ning vähene füüsiline töö (E. M. Tareev, M. P. Konchalovsky, R. A. Luria jne).

Sapikivitõve kõige silmatorkavam ilming on sapi stagnatsioon nii sapipõies kui ka sapijuhades. Sapi stagnatsioon, mis takistab sapipõiest väljavoolu, aitab kaasa sagenemisele sapiteedesse ja sapipõiesse tõusva infektsiooni viimisel, mis võib põhjustada sapipõies põletikulist protsessi koos sellele järgneva kivide moodustumisega. Nende nähtuste aluseks on autonoomse närviregulatsiooni häire, s.t. sapiteede autonoomne närvisüsteemi düskineesia (V. F. Zelenin, M. V. Chernorutsky jt).

Kroonilise koletsüstiidi kliiniline käik langeb kokku sapikivitõve kulgemisega. Ummikute esinemist maksas ja sapitees täiendavad mitmesugused seedesüsteemi häired. Sageli on gastriit koos mao sekretoorse funktsiooni langusega, düspeptilised sümptomid, soolestiku motoorse funktsiooni halvenemine, mis põhjustab kõhukinnisust ja mitmeid muid nähtusi. Tuleb märkida, et selle haigusega kaasnevad sageli närvisüsteemi funktsionaalsed häired, mis väljenduvad meeleolu alanemises, suurenenud närvide ärrituvusest, unetusest jne..

Kliinilised vaatlused ja uuringud kinnitavad füsioteraapia positiivset mõju sapikivitõve ja kroonilise koletsüstiidiga patsientidele (K. N. Luchinkina, K. I. Salnikova, O. N. Potemkina, L. P. Kazakovsky jt).

Nii suurendavad enne kaksteistsõrmiku kõlamist 1,5 korda tehtud füüsilised harjutused sapi sekretsiooni ja on kompositsioonis kontsentreeritumad (K. I. Luchinkina). Hommikuste harjutuste läbiviimine enne heli vähendab kõla kestust ja suurendab sapipõie sapi eritumist (K.I.Salnikov ja O.N. Potemkina).

Koletsüstograafilised uuringud (L. P. Kazakovsky) näitasid, et füüsilised harjutused 34,2% -l põhjustavad sapipõie suuruse vähenemist, mis on tingitud kõhuõõnesisese rõhu muutusest ja füüsiliste harjutuste toonilisest mõjust närvisüsteemile..

Terapeutilise füüsilise kultuuri roll sapikivitõve ja kroonilise koletsüstiidi korral seisneb eeskätt nende vastuseisus kehas ja eriti kõhuõõnes seisvatele nähtustele. Erinevate võimlemis- ja hingamisharjutuste süstemaatiline kasutamine, põhjustades perioodiliselt kõhuõõnesisese rõhu suurenemist ja langust, viib läbi kõhuõõne kõigi organite massaaži, kiirendab sapi sekretsiooni. Tuleks eeldada, et aktiivne füüsiline koormus toniseerib autonoomse-närvilise mehhanismi kaudu Oddi sapipõie, sapijuha ja sulgurlihaseid. Seetõttu pole füüsiliste harjutuste regulaarne kasutamine mitte ainult terapeutiline, vaid ka oluline ennetav väärtus..

Füsioteraapiat kasutatakse kroonilise koletsüstiidi ja sapikivitõve ning nakkusliku hepatiidi korral, et parandada vereringet kõhuõõnes. Tuleb märkida, et maksa verevarustust suurendavad tegurid on: a) kõhuõõnesisene rõhk, b) seedetegevus, c) soolemotoorika.

Arvestada tuleks vere väljavoolu maksast mõjutavate teguritega: a) kõhuõõnesisese rõhu perioodiline suurenemine, b) diafragma asukoht ja liikumine, c) rindkere hingamisteede liikumine, d) parema südame täielik funktsioon ja e) kehaasend (lamades)..

Hingamisharjutused stimuleerivad diafragma funktsiooni, mõjutavad aktiivselt maksa verevoolu ja sapiteede funktsiooni tugevdamist; samal ajal siseneb veri südamesse peamiselt maksast ja väljahingamisel - veeni cava.

Füsioteraapiat kasutatakse ka sapi väljavoolu suurendamiseks sapipõiest kaksteistsõrmiksoole. Füüsiliste harjutuste mõju sapikivitõve ja kroonilise koletsüstiidi all kannatavatele patsientidele avaldub ka nende mõjus seedesüsteemi talitlusele (soolemotoorika, kõhukinnisuse vähendamine, mao hüpotsiidse seisundi langus jne). Füüsiliste harjutuste üldine tooniline mõju patsiendi neuropsühhilisele sfäärile ja ainevahetusele tema kehas võimaldab pidada terapeutilist füüsilist kultuuri üheks sobivaks kompleksravi meetodiks sapikivihaiguse või kroonilise koletsüstiidi all kannatavate patsientide ravis..

Meditsiinilise füüsilise kultuuri vahendite kasutamine võib olla erinev ja sõltub patsientide üldisest seisundist, nende kliiniliste ilmingute raskusest, vanusest ja eelkoolitusest. Füsioteraapia abinõude juhtiv väärtus on võimlemine ja kõndimine.

Sapikivihaiguse või kroonilise koletsüstiidi korral terapeutiliste harjutuste näidisskeem (ravikuuri keskel)

1. Lihtsad aktiivsed harjutused kätele ja jalgadele seisvas asendis - 4-5 minutit.

2. Võimlemisseina harjutused, näiteks segaviisad vaheldumisi toolil või pingil tehtavate harjutustega (ratsutamine) - 6-7 minutit.

3. Kõndimine on lihtne ja keeruline (käte ja jalgade, aga ka kehaga tehtavate liigutuste kombinatsioon) - 4–5 minutit.

4. Lamades taga ja vasakul küljel. Kõhupressi harjutused vaheldumisi diafragmaatilise hingamise hingamisharjutustega - 6-7 minutit.

5. Lõplikud põhilised võimlemis- ja hingamisharjutused - 5-6 minutit.

Rakendatud hommikune hügieeniline võimlemine ja terapeutilised harjutused. Enamasti kasutatavad harjutused pagasiruumi lihastele nii seisvas asendis, istudes, pingil askeldades kui ka lamades, kõhu lihaste lihaste liigutuste amplituudi ja koormuse järkjärgulise suurendamisega.

Arvestades sapipõie topograafiat, on parim lähtekoht sapi liikumise tagamiseks kusepõiest kaelani ja piki tsüstilist kanalit vasakpoolsel küljel asuv asend (A. A. Leporsky).

Kõhupressi harjutuste abil peaksite vältima patsientide staatilist stressi; on vajalik, et nende kõhuõõnesisese rõhu suurenemine vahelduks selle vähenemisega kõhuõõne lihaste seinte lõdvestamisega. Patsientidel on vaja pöörata tähelepanu diafragmaatilise hingamise arengule.

Diafragma liikumise mõju maksa vereringele suurendab hingamisharjutuste kasutamine lamavas asendis, mille käigus diafragma parempoolse kupli retk suureneb. Kui terapeutilisi harjutusi kasutatakse kõhupressi spetsiaalsete harjutustena vaheldumisi hingamisharjutustega (rõhuasetusega diafragmaatilise hingamise arendamisel), on kasulik kasutada ka meditsiinilise valuga harjutusi koos algseisu muutustega (lamades selili, külili, seistes neljakesi, põlvili jne)..d.), aga ka selliseid harjutusi nagu segaviisad võimlemisseinal.

Terapeutilise füüsilise kultuuri kasutamine sanatooriumides ja puhkekeskustes sapikivitõve ja kroonilise koletsüstiidi all kannatavatele patsientidele võimaldab kõndimise laialdast kasutamist pika treeninguna koos mõõduka füüsilise aktiivsusega. Tasasel maastikul kõndimine, jalutusrajad, jalutuskäigud, soodne keskkonnatingimustes tihe turism võivad positiivselt mõjutada patsientide neuropsühholoogilist sfääri ja stimuleerida nende ainevahetusprotsesse, vereringet, seedimist ja hingamist.

Muudest füsioteraapia vahenditest on soovitatav kasutada ujumist, sõudmist, suusatamist ja uisutamist. Sobiva ettevalmistuse korral on lubatud võrkpalli ja tennise mängimine (mängu kestus 30–40 minutit). Kasulik on ette näha tegevusteraapia elemendid värskes õhus - aia- ja aiatööd, piirkonna puhastamine lumest jms. Koos terapeutilise füüsilise kultuuriga kasutatakse ka kõhu ja soolte massaaži..

Maks ja tervis

Tsirroosiga

Tsirroosi ravi ja hooldus on suunatud põletikulise protsessi peatamisele, maksarakkude ja sapijuhade funktsioonide parandamisele, ainevahetushäirete ja vedelikupeetuse kõrvaldamisele. See saavutatakse peamiselt sobiva dieediga. See peaks ette nägema loomsete rasvade, kõrge süsivesikute ja vitamiinide sisalduse piiramise. Soovitatavad on köögivilja-, teravilja- ja pastatooted, piimatooted või puuviljad, keedetud tailiha ja kala, köögiviljad, ürdid, puuviljad, mesi, suhkur, piim ja piimatooted. Astsiidi ja ödeemi esinemisel, vedeliku ja soola piiramisel on vajalik kõrge kvaliteediga valkude suurenenud sisaldus hästi imenduval kujul. Viimast seostatakse valkude metabolismi rikkumisega, mis areneb sageli maksatsirroosiga patsientidel, mis on oluline vedelikupeetuse päritolu. Nagu südamepuudulikkuse korral, ei tohiks vedeliku kogus ületada 80% päevas eritunud uriinist.

Peaksite jälgima soolestiku regulaarset aktiivsust, samuti tagama sapist piisava väljavoolu maksast ja sapipõiest, mille jaoks on teiste kolereetide hulgas vaja hommikul võtta magneesiumsulfaadi lahuseid..

Muidugi erand alkoholist, praetud ja vürtsistest roogadest. Maksavalu korral on võimalik kasutada sooja soojenduspatja.

Jälgige uriini ja väljaheidete värvi. Intensiivselt värvilise uriini, mis omandab õlle värvi, ja kergete väljaheidete esinemine näitab sapipigmentide ja algava ikteruse säilimist.

Sapikivihaigusega

Sapikivihaiguse ravi ja profülaktiliste meetmete hulka kuuluvad: üldine hügieenirežiim, süstemaatiline füüsiline aktiivsus, ratsionaalne fraktsiooniline toitumine, rasvumise ja seedetrakti talitlushäirete ennetamine, sapi stagnatsiooni kõrvaldamine.

Nad soovitavad füsioloogilist, rangelt tasakaalustatud dieeti nr 5, välja arvatud liigsed, rasvased, kõrge kalorsusega ja kolesteroolirikkad toidud, eriti kui neil on pärilik eelsoodumus sapikivitõve tekkeks..

Söömine dieediga number 5 - murdosa (5 korda päevas). Toite tarbitakse soojas vormis, välistatud on toidud. Lubatud on köögiviljade või teraviljadega taimetoit (0,5 taldrikut), piimasupp. Madala rasvasisaldusega liha võib anda aurukottide kujul, kana - tükk, kuid keedetud kujul. Lubatud on keeta madala rasvasisaldusega kala, happevaba kodujuustu (parem kui kodune), valgu-omlette, piima, mahedaid juustu ja võid. Köögiviljad on ette nähtud toores puder. Soovitatavad on küpsed ja magusad puuviljad ning neist valmistatud toidud, ainult kuivatatud leib. Dieedist jäetakse välja kaunviljad (herned, läätsed, oad), köögiviljad ja ürdid, milles on palju eeterlikke õlisid (küüslauk, sibul, redis, redis). Päevane vedelikukogus on reguleeritud 2–2,5 liitrini.

Võite anda puuvilja- ja marjamahlu, kibuvitsapuljongit, mineraalvett, nõrka magusat teed moosi või meega, teed piimaga, kompoteid, puuviljajooke jne..

Praetud toidud on välistatud. Saate toite valmistada nii hautatud toodetest kui ka küpsetatud kujul (pärast eelnevat keetmist). Dieedi rasvakogus viiakse füsioloogilise normini, kolmandik neist peaks olema taimeõlis (oliiv, päevalill, mais). Seda lisatakse salatitele, köögiviljade ja teravilja lisanditele..

Munad on väärtuslik toiduaine, neil on aktiivne kolereetiline toime, need suurendavad sapipõie motoorseid funktsioone. Samal ajal provotseerib nende omaduste olemasolu paljudel munarakke tarvitavatel patsientidel valu, mis sunnib sellistel juhtudel piirama selle toote sissetoomist dieedile..

Enne sööki on soovitatav süüa 3-4 korda päevas 100–150 g tooreid köögivilju ja puuvilju (porgand, hapukapsas, seller, magustamata ja happelised puuviljasordid). Dieet peaks olema küllastatud kiudainetega, lisades nisukliisid (15 g 2 korda päevas), mis kõrvaldab sageli sapi litogeensuse ja normaliseerib soolestiku liikuvust.

Sapikivihaiguse korral on sanatooriumide kuurortravi väga tõhus, mida viiakse läbi remissiooni faasis Yessentuki, Zheleznovodski, Pjatigorski, Truskavetsi, Borjomi, Belokurikha, Moršini, samuti kohaliku tähtsusega sanatooriumides ja dispanserites..

Põhjalik ravi viiakse läbi korralikult korraldatud kaitse- ja ravirežiimi taustal. Kogu raviperioodi jooksul sapikivitõbi põdevatele patsientidele näidatakse säästvat režiimi, mis näeb ette motoorse aktiivsuse piiramist. Füsioteraapia harjutuste ajal kombineeritakse valdavalt diafragmaatilist sügavat aeglast hingamist (kõhuõõne hingamine), rõhuasetusega pikaajalisele sissehingamisele koos kerge hingehoidmisega pärast seda. Harjutused viiakse läbi sujuvalt, aeglases tempos. Järsud liigutused, pingutamine, hüppamine, jooksmine pole lubatud. Lisaks meditsiinilisele võimlemisele on ette nähtud terapeutiline doseeritud kõndimine koos sagedaste peatustega.

Spaahooldusmeetoditest on esmatähtis mineraalvee kasutamine. Sapiteede krooniliste haiguste korral on näidustatud väikese ja keskmise mineraliseerumisega mineraalveed (sulfaat, erineva katioonse koostisega sulfaat-kloriid). Mineraalveega optimaalne ravikuur on 3-4 nädalat; Soovitatav on seda juua väikeste lonksudena, aeglaselt. Mineraalvett tuleb võtta enne sööki - 1,5 tundi ja 30 minutit - kiirusega 3 ml vett 1 kg patsiendi kehakaalu kohta (annus jagatakse kaheks annuseks).

Kolelititiaasi all kannatavaid inimesi soovitatakse peamiselt: Borjomi, Essentuki nr 4, Arzni, Smirnovskaya, Slavyanovskaya. Ravi vahetu tulemuse kindlustamiseks tuleks 3-6 kuu möödudes kodus läbi viia pudeldatud mineraalveega joomise korduvad kursused..

Koletsüstiidiga

Koletsüstiidi ägeda perioodi toitumisrežiim on üles ehitatud kogu seedesüsteemi maksimaalse säästmise arvutamisel. Sel eesmärgil on haiguse esimestel päevadel soovitatav sisse viia ainult vedelikku. Määrake sooja joogi (nõrk tee, mineraalvesi ja magusad mahlad pooleks keedetud kraaniveega, puuviljadest ja marjadest magusad mahlad, veega lahjendatud, loodusliku roosi puljong) väikeste portsjonitena. 1-2 päeva pärast (sõltuvalt valu sündroomi raskuse vähenemisest) on piiratud koguses lubatud vedelad toidud: limased ja hõõrutud supid (riis, manna, kaerahelbed), teraviljapüree (riis, kaerahelbed, manna), tarretis, tarretis, magus mousse puuviljad ja marjad. Lisaks võite dieeti lisada madala rasvasisaldusega kodujuustu, madala rasvasisaldusega liha püree kujul, aurutatud, madala rasvasisaldusega keedetud kala. Valged kreekerid on lubatud. Toit antakse väikeste portsjonitena (5-6 korda päevas).

5-10 päeva pärast haiguse algust määratakse dieet nr 5a, mis on üsna täielik, kuid teatud rasvade piiranguga. Toitu keedetakse peamiselt püreestatud kujul, välja arvatud külmad ja praetud toidud. Lubatud on taimetoitlasupid (0,5 taldrikut) köögivilja- ja teraviljapüree, piimasupi, madala rasvasisaldusega liha- ja kalasortidega suflee kujul, aurutatud kotletid. Kana võib võtta tükkidena, kuid keedetult. Piimatoodetest on lubatud happevaba kodujuust (eelistatavalt kodune), valguomletid, piim, mahedad juustud ja või. Köögiviljad on ette nähtud toorelt hõõrutud kujul. Soovitatavad on küpsed ja magusad puuviljad ning neist valmistatud toidud. Valge leib, kuivatatud.

Dieet ei hõlma kaunvilju (herned, läätsed, oad), köögivilju ja ürte, mis on rikkad essentsõlidest (küüslauk, sibul, redis, redis).

Üleminek mitmekesisemale dieedile viiakse läbi kõigi ägedate nähtuste kadumisega pärast 3-4 nädalat patsiendi hea üldise seisundi ja tema isu taastamisega. Sellest hetkest alates on lubatud samad nõud, kuid mitte pühitud kujul. Pühkige ainult siinset liha ja köögivilju, mis on väga kiudainerikkad (kapsas, porgand, peet). Praetud toidud on välistatud. Võite anda nõusid hautatud toodetest, samuti küpsetatud kujul (pärast eelnevat keetmist). Kolmandik rasvadest asendatakse taimeõliga (oliiv, päevalill, mais). Seda lisatakse salatitele, köögiviljade ja teravilja lisanditele. Koos valge leivaga (200 g) on ​​lubatud rukis väikestes kogustes (100 g).

Sapiteede haiguste kliinilises toitumises on köögiviljad ja puuviljad väga olulised. Neist on keelatud süüa ainult ploome, õunte, valge kapsa, redise, redise, sibula, küüslaugu, jõhvikate hapusorte..

Terapeutiliste meetmete kompleksis kroonilise koletsüstiidi remissiooni faasis on olulisel kohal hommikune võimlemine ja annustatud kõndimine. Terapeutilised harjutused hõlmavad harjutusi keha lihastele seisvas asendis, selili, paremal küljel istudes ja lamades koos liikumisulatuse ja kõhupressi koormuse järkjärgulise suurendamisega. Kõhuharjutuste kasutamisel tuleks vältida staatilist stressi. Samuti peaksite tähelepanu pöörama diafragmaatilise hingamise arengule..

Hingamisharjutuste mõju suurendamiseks maksa ja sapipõie vereringele on soovitatav algasend paremal küljel. Kõhupressi spetsiaalsete harjutustena vaheldumisi hingamisharjutustega näidatakse harjutusi palliga erinevates algasendites (lamades selili, külili, seistes kõigil neljal, põlvel jne), aga ka võimlemisseina harjutusi..

Kroonilise koletsüstiidi terapeutiliste harjutuste näidiskompleks.

Sissejuhatav osa (5–7 minutit).

I. Jalutamine on lihtne ja keeruline. Lihtsad aktiivsed harjutused kätele ja jalgadele seistes, vaheldumisi hingamisharjutustega.

II. Tähelepanuharjutused.

Põhiosa (25-30 minutit).

1. seisvas asendis - liigutused kätega üles ja küljele; torso edasi-tagasi; keha pöördub külgedele; kevadised kükid; jalgade vaheldumisi painutamine. Komplekti kuuluvad harjutused esemetega - kepp, klubid, väikese massiga hantlid.

2. Lamavas asendis - käte ja jalgade tõstmine, vaheldumisi painutatud jalgade surumisega kõhtu; "jalgratas"; "käärid".

3. Lamavas asendis - käte ja jalgade tõstmine koos keha painutamisega; jalgade röövimine ja vähendamine vaheldumisi hingamisharjutustega.

4. Lamavas asendis - “ujumine”; positsioonile üleminek nelikul, istuge siis kontsadel, pöörake vasakule, paremale jne..

5. Võimlemisseina harjutused vaheldumisi toolil olevate harjutustega (istudes astridi peal) ja hingamisharjutustega.

6. Õuemängude, tantsude, teatejooksude esemetega elemendid jne..

Viimane osa (3-5 minutit).

1. Kerge kõndimine.

2. Hingamisharjutused.

3. Tähelepanuharjutused.

Füsioteraapia kestus on füsioteraapia juhendajaga kuni 30–40 minutit ja iseõppimise korral 10–15 minutit 1-2 korda päevas (tehakse lihtsamaid ja lihtsamaid harjutusi).

Teiste maksa- ja sapipõiehaigustega

Üsna sageli on maksahaigused ühendatud rasvumise ja ateroskleroosiga, eriti eakatel.

Patsiendihoolduse eesmärk on ennetada põie ja kanalite silelihaste spasme ja sellest tulenevalt valuhooge, hõlbustada sapi väljavoolu, pärssida kivide moodustumise protsesse ja suurendada organismi vastupanuvõimet.

Maksapatoloogiate ja rasvumise kombinatsiooniga on vaja piirata kogu kalorite tarbimist, seda mitte ainult rasvade, vaid ka süsivesikute tõttu. Sapipõie aktiivsuse parandamiseks on taimeõli, mineraalvee tarbimine kohustuslik. See tuleks lisada lahtistava toimega dieettoodetesse (pruun leib, köögiviljad, ploomid), samuti vitamiine sisaldavates toodetes. Koos sellega tuleb välja jätta praetud ja rasvased toidud, suitsutatud liha, vürtsikad maitseained.

Patsiendid vajavad piisavat und, värsket õhku, hügieenilist võimlemist.

Maksa koolikute rünnakuga peavad patsiendid järgima ranget voodipuhkust, võtma voodis mugava asendi. Tavaliselt on see asend poolistuv, jalad põlvedes kõverdatud. Võite rakendada soojendava kompressi. Pikaajalise rünnaku korral helistage arstile..

Järgnev on näidismenüü krooniliste maksa- ja sapiteede haigustega patsientide jaoks.

Esimene päev.

Hommikusöök: nisuleib, 10 g võid, kodujuust hapukoorega, klaas kondenspiima.

Lõunasöök: nisuleib, piimasupp kõrvitsaga, kaerahelbepuder, küpsetatud või keedetud kala (madala rasvasisaldusega sordid), 1 klaas jogurtit.

Pärastlõunane suupiste: köögiviljapannkoogid hapukoorega, kibuvitsapuljong.

Õhtusöök: õunapuding piimakastmega, tatrapuder võiga, klaas jogurtit või jogurtit.

Teine päev.

Hommikusöök: nisuleib, või, kartulipüree, rasvata keedetud kala, 1 klaas jogurtit.

Lõunasöök: piimasupp lillkapsaga, nisuleib, nisupuder kõrvitsaga, viil madala rasvasisaldusega loomaliha, piimageel.

Suupiste: kodujuustupannkoogid hapukoore või vürtsika hapukoorekastmega, magus tee sidruniga.

Õhtusöök: pilaf riisi, kana ja köögiviljadega, nisuleib, 1 tass keefirit.

Kolmas päev.

Hommikueine: nisuleib, lihapallid või teraviljavorm või või hapukoorega, värske valge või punase kapsa salat, kohv piimaga.

Lõunasöök: piimasupp porgandiga, nisuleib, viskoosne piimapuder kaerast, riisist või nisutangist, viil keedetud kana, piima tarretis.

Suupiste: magus omlett piimal, taimetee või kibuvitsapuljong.

Õhtusöök: nisuleib, kodujuust ja puuviljaroog, kuiv biskviit, klaas jogurtit.

Neljas päev.

Hommikusöök: nisuleib, 1 keedetud muna, või, keedetud porgandi ja lillkapsa salat, viil madala rasvasisaldusega veiseliha või kana, klaas jogurtit.

Lõunasöök: lillkapsapüreesupp, nisuleib, riis või pärl oder puder, keedetud või küpsetatud madala rasvasisaldusega kala, piimakreem.

Suupiste: kodujuustupannkoogid, magus piima tee.

Õhtusöök: nisuleib, kapsarullid köögiviljade ja riisiga, tükk keedetud kala (madala rasvasisaldusega sordid), klaas piima.

Viies päev.

Hommikusöök: nisuleib, või, hirsipuder keedetud kõrvitsaga, klaas jogurtit.

Lõunasöök: riisisupp köögiviljapuljongiga, köögiviljaviinigrett hapukoorega, viil keedetud madala rasvasisaldusega loomaliha, nisuleib, metsroosi puljong.

Suupiste: juustuvõileib, kohv piimaga.

Õhtusöök: aurutatud kapsa kotletid piimakastmega, nisuleib, vermišelli pajaroog kodujuustuga, 1 klaas jogurtit või kääritatud küpsetatud piima.

Kuues päev.

Hommikusöök: nisuleib, madala rasvasisaldusega kodujuust hapukoorega, salat keedetud peedist ja porgandist, kohv piimaga.

Lõunasöök: piimasupp lillkapsaga, nisuleib, kaerahelbed võiga, viil keedetud kana, 1 tass hapupiima.

Suupiste: kodujuustuga täidetud küpsetatud õunad, piimakreem.

Õhtusöök: manna puding, mahe juust, nisuleib, keefiri puuviljad.

Seitsmes päev.

Hommikueine: nisuleib, kala aurukotid roheliste hernestega, puderdav odrapuder võiga, 1 klaas jogurtit.

Lõunasöök: lillkapsa supp köögiviljapuljongiga, keedetud kartul, aurutatud madala loomalihaga kotlet, nisuleib, tee piimaga.

Suupiste: kuivad küpsised, keefir või jogurt.

Õhtusöök: nisuleib, keedetud kõrvits hapupiimaga, keedetud pasta juustuga, kibuvitsapuljong.

Meditsiinid

Harjutus tsirroosi ja astsiidi korral

Maksatsirroos ja astsiit on kaks peamist patsiendi pikaealisust mõjutavat tegurit. Prognoosi määrab tsirroosi staadium ja vastavalt ka ravi efektiivsus. Haiguse kompenseeritud vormiga on võimalik minimeerida kõhuõõne negatiivset mõju ja säilitada seedenäärme funktsionaalset aktiivsust. See tähendab, et soolavaba dieedi ja arsti soovituste järgimisel võib haige inimene loota heale prognoosile.

Harjutus tsirroosi ja astsiidi korral

Rahvapärased ravimid C-hepatiidi raviks

Meie lugejad on Leviron Duo-d edukalt kasutanud maksa raviks. Nähes selle toote populaarsust, otsustasime selle teile tähelepanu pöörata.
Loe edasi siit...

C-viirushepatiit on tõsine haigus, mille korral maksakude põletikuliseks muutub HCV. Sellel haigusel on sageli varjatud kulg, nii et patsient ei saa isegi aru, et ta on haige. Kuus kuud hiljem omandab haigus kroonilise kulgu. C-hepatiit ähvardab tsirroosi ja maksavähki.

Paljud patsiendid on mures C-hepatiidi ravi pärast kodus. Arstide sõnul peaks teraapia olema kõikehõlmav: ravimid, õige toitumine, alkoholist loobumine, suitsetamine, mõõdukas füüsiline aktiivsus. Lisaks kasutatakse toetava ravina rahvapäraseid abinõusid..

C-hepatiidi populaarsed retseptid

C-hepatiidi ravi rahvapäraste ravimitega aitab vähendada maksa koormust ja taastada nääre funktsionaalsust. Sel eesmärgil kasutatakse kõige sagedamini järgmisi retsepte:

  • Mesi sisaldab vitamiine ja mineraale, mis on vajalikud haige maksa jaoks. Mesindustoode soodustab sapi väljavoolu (maksa sekretsiooni) ja hoiab ära näärmepõletiku. Honey soovitatakse haiguse krooniliste vormide korral. Selle kasutamise ajal tuleks siiski jälgida seedemahla taset. Kroonilise kuluga haiguse korral tarbitakse mett kolm korda enne sööki kogu päeva jooksul. Magusa ravimi valmistamiseks peate 25 g toodet lahjendama 250 ml vees. Vedelik tuleb kiiresti ära juua. Ravi kestab 8 nädalat. Soovitatav on läbi viia 2 kursust aastas (sügisel ja kevadel).
  • Üsna populaarne on ka hepatiidi taimne ravi. Sel eesmärgil kasutatakse Korte, tansy, salvei, raudrohi, knotweed, takjas, takjas (lehed). Lisaks kasutatakse ravimi ettevalmistamiseks naistepuna, kummelit, takjas ja elecampane juur, kibuvitsamarju. Võtke 10 g igast komponendist ja segage. Seejärel pruulitakse 100 g kollektsiooni 1 liitri keeva veega, mähitakse ja jäetakse 3 tunniks seisma. Valmis vedelik filtreeritakse ja tarbitakse 75–100 ml.
  • Teid saab ravida Kaukaasia hellebore abiga. Arstid soovitavad pärast ravimite kasutamist võtta vahendeid hellebore'iga. Taim sisaldab mürgiseid aineid, mis hävitavad seeni, mikroobe ja viirusi. Ravi taimega peaks olema pikk, ainult sel juhul on võimalik infektsioon võita. Moroznik taastab maksafunktsiooni ja ainevahetuse. Taimest valmistatakse infusioon, mis võetakse enne magamaminekut.

C-hepatiiti ravitakse sageli mumiyo-ga. "Mägivaha" aitab mitmesuguste haiguste vastu. Toode taastab nääre, stimuleerib toitainete imendumist soolestikus. Pärast regulaarset kasutamist kuded on hapnikuga küllastunud ja vabaneb süsinikdioksiid, mille tulemusel normaliseerub hingamisteede koefitsient (vabanenud süsinikdioksiidi mahu ja imenduva hapniku mahu suhe) ning suhkru sisaldus veres väheneb.

Kõige tõhusamad retseptid mumiyo abil:

  • Võtke 15 g mumiyo pulbrit ja lahustage see 500 ml vees, mille temperatuur on umbes 70 °. Terve terapeutilise kuuri jaoks, mis kestab 3 nädalat, vajate 60 g pulbrit. Algannus on 25 tilka lahust, seejärel suurendatakse seda järk-järgult kuni 60 tilka 7 päeva jooksul. Vedelik võetakse kaks korda 5 ml-s.
  • Paaki valatakse 3 liitrit vett, lastakse jahtuda keemiseni, sinna lisatakse 3 g muumiat ja segatakse hoolikalt. Saadud lahus joob 200 ml kolm korda 10 päeva pool tundi enne sööki. 10 päeva pärast peate ravi 5 päevaks katkestama. Lahuse kasutamist jätkatakse kuni taastumiseni..
  • Võtke 4 g pulbrit ja lahjendage soojas piimas, lisage veidi mett ja mustika- või viinamarjamahla. Nad joovad ravimit ja siis kasutavad toores muna. Ravi kestus on 4 nädalat.

Paljud patsiendid on huvitatud küsimusest, kas on võimalik iseseisvalt rakendada alternatiivseid retsepte. Vastus on kindlasti eitav. Enne mis tahes abinõu kasutamist peate konsulteerima arstiga.

Piima ohaka rakendused

C-hepatiidi ravi kodus viiakse läbi piimaohaka abil. Ravimite loomiseks kasutatakse kõiki selle osi (puuviljad, lehed ja juured). Taim kaitseb hepatotsüüte toksiinide negatiivse mõju eest.

Piima ohaka seemnetest valmistage keetmine. Selle ettevalmistamiseks purustatakse segistis 75 g seemneid, need pruulitakse 500 ml keeva veega ja pannakse aurusauna. Kui ½ vedelikust aurustub, eemaldatakse see tulelt ja jahutatakse. Seejärel ravim filtreeritakse ja tarbitakse 30 ml-s kolm korda päevas pärast toidu söömist. Ravi kestus on 1 kuni 2 kuud.

Taimsed ravimtaimed soovitavad koos seemnetega tarbida sama palju vedelikku 60-minutise intervalliga. See tähendab, et patsient peaks võtma 30 ml lahust 12 korda päevas intervalliga 9.00–21.00. Ravi kestab 3 nädalat, seejärel peate tegema pausi 14 päeva.

Piimaohakat hepatiidi jaoks kasutatakse infusiooni vormis. Selle ettevalmistamiseks valatakse 1 liitris viinas 50 g õisikuid ja nõutakse 14 päeva. Seejärel lahjendatakse 3 ml ravimit 100 ml jahutatud keedetud veega. Lahust tarbitakse päeva jooksul neli korda. Võtke 8-nädalane infusioon.

Raviks kasutatakse ka piimaohakat pulbrina. Selleks lahjendatakse 5 g purustatud rohtu 200 ml kuuma veega ja jäetakse pooleks tunniks seisma. Siis võetakse ravimit viis korda päevas 45 ml kohta. Ravi kestab 40 päeva, seejärel peate pausi tegema 14 päeva. Soovitatav on läbi viia 3 kursust 6 kuu jooksul.

Hepatiidi maisi stigmad

Maisi stigmade abil on võimalik ravida hepatiiti, tsirroosi, koletsüstiiti ja paljusid teisi haigusi. Muidugi, me räägime keerulisest teraapiast. Sellest tootest valmistatakse dekokte ja infusioone, neid võetakse kuni täieliku taastumiseni.

Infusiooni ettevalmistamiseks valage 1 spl. lusikatäis toodet 220 ml keeva veega. Mahuti mähitakse ja jäetakse. 2 tunni pärast filtreeritakse ja joob vedelik 60–90 ml 3–5 korda päevas, enne kui patsient sööb. Võimalik on ka järgmine annustamisskeem: 75 ml kolm korda 24 tunni jooksul.

Keetmise valmistamiseks valage 1 tl toorainet keeva veega pooleliitrises mahus ja pange anum aurule. Poole tunni pärast vedelik eemaldatakse ja nõutakse. 1 tunni pärast võetakse ravim neli korda 100 ml-s.

Muud C-hepatiidi ravimid

Ravi rahvapäraste ravimitega aitab taastada maksa tegevust.

Patsiendid on mures selle pärast, millised ravimtaimed ravivad hepatiiti. Sel eesmärgil kasutage kummeli, saialilli, ivani tee, saberfishi jne. Lisaks sellele on selle haiguse korral soovitatav kasutada järgmisi rahvapäraseid abinõusid:

  • 200 g kaera pruulitakse sooja veega (umbes 21 °) mahuga 1 liitrit, nõudke 12 tundi. Seejärel pange vedelik tulele, katke, keetke pool tundi. Siis kaetakse konteiner rätikuga ja jäetakse veel 12 tunniks seisma. Puljong on purjus 100 ml kolm korda päevas enne patsiendi söömist.
  • Rohi Volodushka aitab ka hepatiidi vastu. 30 g kuiva taime valatakse 1 klaasi keeva veega ja nõutakse seejärel. 2 tunni pärast võetakse valmistoode kolm korda 100 ml.
  • 5 g immortellet täidetakse 200 ml-ga ja nõutakse termoses 60 minutit. Nad joovad ravimit 100 ml kolm korda.
  • Hepatiidi raviks kroonilise kuluga peate köögiviljade seemnetest valmistama keetmise. Selleks segage 1 tl porgandiseemneid, 3 tl peterselli ja 4 tl selleri puuvilju. Koostis vala 1 liiter keeva veega, nõudke pool tundi. Filtreerige ettevalmistatud puljong ja jooge 100 ml kuus korda.
  • C-hepatiidi korral võite võtta järgmise tinktuuri. Selle ettevalmistamiseks valage 50 g nõges, 25 g ostis 500 ml viina. Mahuti koos vedelikuga mähitakse ja nõutakse 3 nädalat. Seejärel ravim filtreeritakse ja joob 40 tilka, mis lahjendatakse 1 tassi filtreeritud veega. Mitmekordne kasutamine - 6 korda 40 päeva jooksul.
  • Jahvatage mädarõika juured, segage 2 spl. supilusikatäit seda segu sama koguse meega, nõudke siis 3 päeva. Kasutage ravimit 25 ml-s intervalliga 3 tundi 40 päeva.
  • Kui ikterus pärast ravi ei kao ja testid on halvad, valmistage ette tõhus vahend. Segage 5 g sooda sidrunimahlaga ja võtke hommikul tühja kõhuga. 4 päeva pärast muutuvad nahk, limaskestad normaalseks..
  • Täiendava ravina hepatiidi kroonilises vormis kasutatakse kibuvitsamarja ja odramarja. Taimede juured purustatakse, täidetakse veega (500 ml) ja keedetakse veevannis. 30 minuti pärast infundeeritakse vedelikku 12 tundi ja võetakse enne söömist ½ tassi. Ravi kestab 40 päeva. Siis katkestatakse kursus 12 päevaks.
  • Hepatiidiga on soovitatav valmistada kolereetiline keede. Selleks täitke 10 kasepunga 220 ml keeva veega. Seejärel pange vedelik auruvanni. 15 minuti pärast jahutage toodet, lisage veel 1 tass sooja vett, jooge 75–100 ml kaks või kolm korda päevas, enne kui patsient sööb.
  • Segage 30 g immortelle lilli, 50 g astelpaju, kibuvitsamarju, oksapuu, 20 g kaselehti. Enne magamaminekut valage 25 g kollektsiooni termosesse, keetke 440 ml keeva veega. Hommikuks on puljong valmis. Kasutage ravimit 50 ml kolm korda päevas.
  • Mädarõika värskete lehtede tinktuur aitab hepatiidi kroonilise vormi korral. Täitke purk (3 L) lehtedega, täitke kvaliteetse viinaga, nõudke 1 nädal kaane all. Filtreerige tinktuur, lahjendage veega (5 ml 50 ml vee kohta). Kasutage kolm korda enne sööki. Kursust jätkatakse, kuni abinõu on läbi. Enne kasutamist peate närima ja neelama 8 piimaohaka seemet.
  • Vala 5 spl. supilusikatäis naistepuna ürdi kuiva veini (Cahors või Madera) katmiseks. Nõuda pimedas kohas 12 päeva. Raputage konteinerit iga päev vedelikuga. Valmis ravim tuleb filtreerida ja seejärel juua 30 ml kolm või neli korda 14 päeva jooksul.

Need on tõhusad alternatiivsed ravimeetodid, mis parandavad C-hepatiidiga näärme seisundit. On veel palju retsepte, mida saab kasutada kompleksravi osana. Enne nende kasutamist peab patsient nõu pidama arstiga.

Maksa puhastamine

Nagu teate, areneb hepatiit toksiinide pikaajalise negatiivse mõju tõttu näärmele. Sel põhjusel on selle funktsionaalsus häiritud ja see ei ole enam võimeline normaalselt funktsioneerima. Maksa aktiivsuse taastamiseks peate maksa perioodiliselt puhastama.

Hepatiidi toetava teraapiana kasutatakse tohutul hulgal puhastusmeetodeid. Kuid seal on kõige lihtsam, ohutum ja delikaatsem meetod. Selle rakendamiseks hommikul tühja kõhuga juua toatemperatuuril 440–660 ml filtreeritud vett ilma gaasita. Poole tunni pärast tarbige 220 ml värskelt pressitud õuna- või viinamarjamahla. Vajadusel võib mahla asendada oliiviõliga (külmpressitud) mahuga 30 ml.

Pärast ülalnimetatud jookide joomist lamake paremal küljel, pärast selle alla soojenduspadja panemist katke end sooja tekiga. Selles asendis peate viibima 2 tundi. Seejärel püsti püsti, hinga sügavalt sisse, istu mitu korda maha. Siis saab süüa.

Maksa puhastada soovitatakse kaks korda 7 päeva jooksul. Kogu kursus koosneb 10-15 protseduurist.

Hepatiiti on võimalik rahvapäraste ravimitega lüüa, järgides arsti soovitusi.

Toitumisreeglid

Tõhus ravi hõlmab dieedi pidamist ja elustiili muutmist. See tähendab, et patsient peaks tarbima rohkem köögivilju, puuvilju, loobuma alkoholist, suitsetamisest. Ainult sel juhul saab raua toksilist koormust vähendada.

Ägeda hepatiidi korral tuleks dieedist välja jätta rasvased, praetud, soolased, vürtsikad toidud. Tõsiste sümptomite puudumisel tuleks eespool nimetatud toitude tarbimist piirata. Pärast diagnoosimist peab patsient olema tähelepanelik oma seisundi suhtes, keelduma mõnedest toodetest või asendama need teistega.

Näiteks majoneesi asemel on lubatud madala rasvasisaldusega hapukoor. Keelatud on kasutada konserve, pooltooteid, peate loobuma ka marinaadidest. Soovitatav on süüa ainult värskeid toite, mis on valmistatud looduslikest toodetest..

Patsient peaks dieeti täiendama puuviljade, köögiviljade, ürtide, madala rasvasisaldusega piimatoodetega, tailiha ja kalaga. Lisaks on lubatud süüa kreeka pähkleid ja kaunvilju väikestes kogustes. Patsient peaks jooma värskelt pressitud mahlad marjadest, puuviljadest või köögiviljadest, eriti porgandist.

Tasub munarakkude arvu dieedis piirata, vutimunad on hepatiidi korral kasulikumad. See piirang kehtib või ja taimeõli suhtes. Greipfruudi, mustikate söömine on väga soovitatav..

Arstid soovitavad süüa toitu sageli, umbes 7 korda, kuid väikeste portsjonitena. Fraktsionaalne toitumine vähendab seedeorganite koormust, mille funktsionaalsus on hepatiidi korral häiritud.

Patsiendil soovitatakse lisada igapäevasesse menüüsse nii kõrvits kui ka selle seemned. See on tingitud asjaolust, et toode sisaldab palju tsinki, mis mõjutab positiivselt nääre seisundit..

Kohvi asemel võite juua sigurijooki, mis parandab seedetrakti tööd.

Kui märkate C-hepatiidi sümptomeid, peaksite külastama arsti, kes määrab diagnoosi, määrab ravi taktikad.

Kompleksse ravi osana võite kasutada järgmisi alternatiivseid meetodeid:

  • Tervendav fitness. Patsient peaks põrandast või seinast üles tõusma, keha pöörama, seda külgedele painutama, ettepoole liikuma, kõndima oma kohale. Lisaks on soovitatav hõõruda paremasse hüpohondriumi.
  • Veeteraapia. Ägeda hepatiidi korral on soovitatav võtta iga päev vanne. Lisaks on soovitatav päevas juua umbes 3 liitrit filtreeritud vett..
  • Külm ja kuum dušš. Patsient peaks vaheldumisi sisse lülitama kuuma vee 60 sekundiks ja seejärel külma - 5 sekundiks. Protseduuri viiakse dušši ajal läbi 10 kuni 15 korda. 3 kontrasti soovitatav 24 tunni jooksul.
  • Redis ja mesi. Pigista redisest mahl, peate valmistama 1 liitri vedeliku, millesse lisatakse 500 ml vedelat mett. Võtke ravimit kolm korda 50 ml-s, eelistatavalt enne magamaminekut. Redis võib asendada jõhvikatega.
  • Soe klistiir. Kollatõve korral on soovitatav panna kummeli puljongist sooja klistiir.
  • Karikakarde infusioon. Kuivad toorained valatakse pärast keetmist 1,5 liitrisse jahtunud vette, nõutakse, filtreeritakse. Ravim on purjus ½ tassi kolm korda.
  • Lova infusioon. Toote ettevalmistamiseks kasutatakse taime lehti või seemneid. Umbes 4 g toorainet valatakse 1,5 liitrisse jahtunud keedetud vette, nõutakse 3 tundi. Seejärel ravim filtreeritakse ja võetakse 30 ml neli korda 24 tunni jooksul.

Need tõhusad abinõud aitavad parandada maksa funktsiooni C-hepatiidi korral ja kiirendavad taastumist..

Enamik inimesi, kes on kasutanud traditsioonilisi C-hepatiidi ravimeetodeid, reageerivad sellele ravimeetodile positiivselt. Kõige populaarsemad retseptid põhinevad mee, mumiyo ja piima ohakal..

Patsientide ülevaated alternatiivse hepatiidiravi kohta.

Eelnevale tuginedes võib järeldada, et alternatiivne ravi aitab kiirendada taastumist, järgides kõiki arsti soovitusi. Muidugi ei saa neid nende abiga täielikult ravida, kuid maksa seisundit on võimalik parandada. Tõsi, sel juhul peaks patsient järgima tervislikku eluviisi, samuti võtma arsti poolt välja kirjutatud ravimeid. Enne mis tahes rahvapäraste abinõude kasutamist peate saama arsti nõusoleku.

Tsirroosiga astsiidiga seotud eeldatav eluiga

Kui paljud elavad tsirroosiga astsiitides? Vähesed saavad aru, et ainuüksi patoloogiaga saab surmaga lõppeda ülimalt harva. Usaldusväärse ellujäämisprognoosi koostamiseks peab teil olema põhjalik teave põhihaiguse progresseerumise määra kohta. Lisaks on patsiendi vanus, ravimteraapia efektiivsus, kaasuvate patoloogiate esinemine jne..

Mis on astsiit?

Kõhuõõne või astsiit on haigus, mille korral eksudaat (vedelik) hakkab kogunema kõhuõõnde. Selle väljatöötamise protsess on üsna keeruline ja enamikul juhtudel on see seotud rõhu suurenemisega portaali venoosses süsteemis. Seisvad protsessid maksa veresoontes põhjustavad rakkudevahelise vedeliku väljavoolu süsteemsest vereringest pehmetesse kudedesse ja sisemistesse õõnsustesse.

Kõhuõõne verejooks - sümptom, mis näitab maksatsirroosi üleminekut terminaalsesse arenguetappi.

Kas astsiiti saab ravida? Vahetult väärib märkimist, et astsiiti on peaaegu võimatu ravida. See on maksafunktsiooni häirete tagajärg, mille käigus toimuvad pöördumatud protsessid. Põhihaiguse progresseerumisel suureneb kõhu suurus oluliselt, mis näitab suure koguse efusiooni kogunemist kõhukelme. Patoloogia arengut soodustavad järgmised tegurid:

  1. vähenenud veresoonte toonus maksaveenides;
  2. vere stagnatsioon seedenäärmes;
  3. albumiini kontsentratsiooni langus veres;
  4. aldosterooni (mineralokortikosteroidhormoon) asendamine naatriumioonidega;
  5. onkootilise rõhu langus süsteemses vereringes.

Vere albumiini (valgufraktsioonide) koguse järsk langus, mis säilitab normaalse (onkootilise) rõhu, viib eksudaadi kogunemiseni kõhukelmes. Maksafunktsiooni kahjustuse tõttu väheneb süsteemse vereringe valguainete kontsentratsioon märkimisväärselt, mille tagajärjel hakkab vere vedel osa lekkima läbi kapillaaride seinte sisemistesse õõnsustesse ja kudedesse.

Astsiidi tõenäosus

Tsirroosiga tilkhaaval ilmneb umbes 50% patsientidest mitu aastat pärast diagnoosimist. Haiguse prognoosi ei saa nimetada lohutavaks, kuna selle ilmnemine on seotud tõsiste häiretega seedenäärme töös, mis on praktiliselt ravitavad. Kõhuõõne verejooksu oht on korduvalt suurenenud:

  • füüsiline tegevusetus;
  • südamepatoloogia;
  • neerupuudulikkus;
  • ravi ebaõnnestumine;
  • haiguse hiline diagnoosimine;
  • portaalne hüpertensioon;
  • dieedi ebaõnnestumine.

Täiskõhutunne, kõhupuhitus, iiveldus, kõhu suurenemine ja seedeprobleemid on haiguse peamised sümptomid. Kui eksudaadi maht kõhukelmes suureneb, ulatub naba välja. Kõhusisese rõhu suurenemine eeldab nabanööri rõnga songa tekkimist.

Kui paljud elavad kõhuõõnes?

Eksudaadi kogunemise protsess kõhuõõnes mõjutab eluiga, kuid pole siiski määrav tegur. Palju sõltub ravi õigeaegsusest ja efektiivsusest, samuti arsti määratud soovituste järgimisest. Õige prognoosi tegemiseks on vaja arvestada mitmete oluliste kriteeriumidega - vanus, tsirrootiliste protsesside progresseerumise kiirus, külgpatoloogiate areng ja toitumine.

Maksatsirroosi vorm

Maksatsirroos ja astsiit on kaks peamist patsiendi pikaealisust mõjutavat tegurit. Prognoosi määrab tsirroosi staadium ja vastavalt ka ravi efektiivsus. Haiguse kompenseeritud vormiga on võimalik minimeerida kõhuõõne negatiivset mõju ja säilitada seedenäärme funktsionaalset aktiivsust. See tähendab, et soolavaba dieedi ja arsti soovituste järgimisel võib haige inimene loota heale prognoosile.

Subkompenseeritud tsirroosiga võib eksudaadi maht kõhuõõnes suureneda 7 või enam liitrini. Eksudaadi enneaegne pumpamine põhjustab kõhuõõnesisese rõhu suurenemist ja vastavalt ka sisemise verejooksu tõenäosust. Reeglina põhjustavad patsientide surma hemorraagilised ilmingud.

Maksa dekompenseeritud tsirroos koos astsiidiga vähendab oluliselt patsiendi eeldatavat eluiga. Selle patoloogia vormi korral toimuvad seedes näärmes pöördumatud protsessid, seetõttu ei ela umbes 80% patsientidest elundi siirdamiseta 5 aastat. Maksa siirdamine on kõige tõhusam viis kõhuõõne mõjudest vabanemiseks. Eduka operatsiooniga saavad patsiendid elada rohkem kui tosin aastat.

Meie lugejad on Leviron Duo-d edukalt kasutanud maksa raviks. Nähes selle toote populaarsust, otsustasime selle teile tähelepanu pöörata.
Loe edasi siit...

Riskirühmad

Paljudel tsirroosiga patsientidel diagnoositakse nn refraktaav astsiit. Haigust iseloomustab positiivse uriinierituse puudumine patsientidel. Samal ajal ei mõjuta diureetikumide ja soolavaba dieedi kasutamine kehas moodustuva uriini kogust. Sellistel patsientidel ületab suremus 2-3 aasta jooksul 65%..

On riskirühmi, kellele ödeem-astsiitsündroomi tagajärjed on kõige vähem kahjulikud:

  • vanemas eas inimesed;
  • arteriaalse hüpotensiooni all kannatavad isikud;
  • patsiendid, kellel on diagnoositud onkoloogia;
  • diabeediga patsiendid.

Kui palju inimesi saab astsiidiga elada? Praegu on hepatoloogid õppinud õigesti valitud ravimite ja dieediga patsientide seisundit kompenseerima. Siiski tuleb meeles pidada, et on olemas selliseid haiguse vorme (tulekindlad, massilised astsiidid), mida on raske ravida. Sel juhul on peaaegu võimatu pikendada elu vähemalt mitme aasta võrra..

Kõrvalmõjud

Astsiidi korral pole suurim oht ​​mitte eksudaat ise, mis koguneb kõhuõõnde, vaid patoloogia tagajärjed. Rakkudevaheline vedelik on patogeenide paljundamiseks sobiv sööde. Kui te ei vabane astsiidivedelikust õigeaegselt, toob see kaasa bakteriaalse peritoniidi arengu.

Bakteriaalne peritoniit on tõsine haigus, mille suremuse määr ulatub 62–77% -ni.

Oluline on mõista, et vedelike kogunemisega kõhukelmesse kaasneb kõhuõõnesisese rõhu tõus. Sellega seoses suureneb soolestiku muljumise oht ja selle tagajärjel sisemine verejooks. Hiline hooldus põhjustab sageli surma.

keskmine eluiga

Kui palju inimesi elab kõhuõõne käes? Patsiendi keskmise eluea on võimalik kindlaks teha ainult biokeemilise vereanalüüsi ja maksa instrumentaalse uurimise tulemuste põhjal. Ekspertide sõnul sõltub palju patsiendist endast, kes peab rangelt järgima joomise režiimi ja dieeti.

Sõltuvalt maksatsirroosi vormist ja kaasnevate komplikatsioonide olemasolust määratakse see eeldatav eluiga:

  • kompenseeritud tsirroos esialgse astsiidiga (mitte rohkem kui 1,5 liitrit vedelikku) - rohkem kui 10 aastat;
  • subkompenseeritud tsirroos mõõduka astsiidiga (mitte rohkem kui 4,5 l) - mitte rohkem kui 5-6 aastat;
  • dekompenseeritud tsirroos massiivse astsiidiga (rohkem kui 5 l) - mitte rohkem kui 1 aasta.

Oluline on mõista, et kõhukelmesse kogunenud vedeliku hulga järgi on keskmist eluiga võimatu kindlaks teha. Prognoos sõltub paljudest teguritest - tsirroosi arenguetapp, patsiendi vanus, ravi efektiivsus, vastavus spetsialisti juhistele jne..

Ravi põhimõtted

Kas tsirroosi on võimalik ravida astsiidiga? Kahjuks pole praegu leiutatud preparaate, mille abil oleks võimalik taastada maksa funktsionaalne aktiivsus. Tsirrootiliste protsesside arenguga surevad maksarakud (hepatotsüüdid) ja need asendatakse sidekoega, mis ei täida vajalikke funktsioone. Sellepärast tekivad kehas pöördumatud protsessid, mis hõlmavad külgpatoloogiate arengut - portaalhüpertensioon, maksa entsefalopaatia, kõhuõõne tilkumine jne..

Tsirroosi ravi astsiidiga on ravimite kasutamine, samuti dieedi ja joomise režiim. Suure koguse eksudaadi kogunemisega kõhukelmesse viiakse läbi laparootsentees - kõhupiirkonna punktsioon koos sellele järgneva vedeliku pumpamisega kehast. Õigeaegne kirurgiline sekkumine hoiab ära sisemise verejooksu, soolestiku muljumise ja bakteriaalse peritoniidi arengu.

Farmakoteraapia

Enne patsiendi ravimist viib spetsialist läbi maksa funktsionaalse diagnoosi. Pärast haiguse staadiumi ja tüübi kindlaksmääramist määratakse sobiv ravirežiim. Maksatsirroosi ja kõhutõbe saab ravida järgmiste ravimitega:

  • hepatoprotektorid (Allahol, Karsil) - kolereetilised ravimid, mis normaliseerivad soolestiku motoorikat ja taastavad seedimisprotsessi;
  • Essentsiaalsed fosfolipiidid (Phosphogliv, Essentiale) - stimuleerivad uute hepatotsüütide kasvu, kõrvaldavad joobeseisundi sümptomid ja taastavad valkude metabolismi maksas;
  • diureetikumid ("Diacarb", "Aldactone") - kiirendavad soolade eritumist uriiniga, pärsivad kõhuõõne tekkimist;
  • aminohappepreparaadid (metioniin, ornitiin) - leevendavad tsirroosi ilminguid, taastavad süsivesikute ja lipiidide metabolismi seedes.

Albumiinil põhinevad ravimid on astsiidiga tsirroosi korral kõige tõhusamad ravimid. Need sisaldavad valgufraktsioone, mis suurendavad vere onkootilist rõhku. Rakkudevahelise vedeliku tiheduse suurendamine võib vähendada ödematoosse astsiidi sündroomi raskust ja selle tagajärjel komplikatsioonide tõenäosust.

Terapeutiline dieet

Dieet maksa tsirroosi korral astsiidiga vähendab soola ja vedeliku tarbimise piiramist. Toitumisprogrammi koostamisel seatakse rangeim keeld konservide, rasvase liha ja kala, maiustuste, majoneesi, pruulitud kohvi, praetud kartulite jms kasutamisele. Maksatsirroosi hea toitumine võib seedetrakti koormust märkimisväärselt vähendada ja takistada vedeliku kogunemist kudedesse ja siseõõnsustesse.

Tsirroosi standardmenüü näeb välja järgmine:

  • esimene hommikusöök - munavalge omlett, 1 viil pruunleiba ja 100 ml ravimtaimede keetmist;
  • teine ​​hommikusöök - 150 g mittesöödavaid kreekerid ja 100 ml nõrka mustat teed;
  • lõunasöök - riisisupp kanatükkide, kapsa ja värske kurgisalati ning 100 ml tarretisega;
  • suupiste - kreekerid rukkileivast meega, 100 ml teed;
  • õhtusöök - tatrasupp kalkuniga ja 100 ml kirsimoosiga.

Kui sööte õigesti ja täidate õigeaegselt kehas magneesiumi ja kaaliumi puudust, võite kauem kõhu täis elada rohkem kui 10–12 aastat.

Ravi rahvapäraste ravimitega hõlmab taimsete dekoktide kasutamist diureetikumidega. Kõhuõõne raskusastme vähendamine aitab hernia ja karuputke, kibuvitsamarjade ja kadakamarjade, mädaniku ja roheliste ubade dekoktidest.

Järeldus

Kõhuõõne veritsus on maksatsirroosi tõsine komplikatsioon, mille korral vaba eksudaat hakkab kogunema kõhukelme. Astsiidi peamised sümptomid on puhitus, mao raskustunne, iiveldus, kõhu suurenemine, probleemid urineerimisega. Selle diagnoosiga patsientide oodatav eluiga varieerub vahemikus 1 kuni 12 aastat ja sõltub paljudest teguritest - vanusest, kaasnevatest tüsistustest, maksatsirroosi vormist jne..

Tsirroosi korral astsiidi ravi põhineb diureetikumide, albumiini sisaldavate ravimite ja hepatoprotektorite kasutamisel. Keha niiskuse säilimise vältimiseks on lubatud terapeutiline dieet ja korralik joomise režiim. Tugevalt ei soovitata kasutada kõrge soolasisaldusega toite, samuti jooke, mis segavad niiskuse eemaldamist - maiustusi, gaseeritud jooke, kohvi, suitsutatud tooteid, säilitusaineid, majoneesi jne..